Kitesurf için neden Gökçeada’dayız?

Evden çıkıp maceraya atılmak istiyorsan bu alışılmışın dışı bir yolculuk olmalı.
Bir ada olmalı mesela, ona ulaşmak, keşfetmek, içindekileri hissetmek… Doğal olmalı mesela! Suyu, havası, hayvanı, bitkisi…
Mystic olmalı! Eski adı Imroz (rüzgarlı ada) olmalı, Poseidon’un atlarını dinlendirdiği yerde rüzgar hissedilmeli mesela…

Biz ekip olarak rüzgarına vurulduk ve 14 yıldır maceranın içinde kitesurf ile yaşamaya devam ediyoruz.

Haydi sen de gel, maceranı başlat ve yaşa…

Kapa gözünü ve adanın hayalini kur!

Güne sahilde yoga ile başla, sonra Cafe’de lezzetli bir kahvaltı, muhteşem rüzgarla kitesurfe çık ve molada 10dk ilerideki filamingoları ziyaret et!

 İstersen Milli Park’ta dalışa git ya da Rum köylerinde tarihe dokun.

Özgür koyunlar, keçiler, atlar, tavşanlar gelincik tarlalarında eşlik etsin sana. Ege’nin en güzel balıklarıyla güneşin en son battığı yerde buluş…

Gece ateş başında samanyolunu izlerken derin bir oh çekmeyi de sakın unutma!

Gökçeada Kitesurf Rüzgar Sezonu, Yönü ve Hızı

Volkite’tan denize baktığınızda yüzünüz tam da kuzey doğuya dönüyor yani poyraz rüzgarına!

Poyraz küçük açılarla değişse de güvenli bir sürüş için 24 saat karaya doğru esmeye devam ediyor. Sezon başı ve sonunda güney rüzgarları açığa doğru eserken tedirgin olmayın, zodiac kurtarma botumuz emrinizde.

Sezon boyunca 15-25 knot arası esen rüzgarımız var. Bazı sabahlar +30 knot eser ve derslere ara verilir,eğitmenler havalarda uçarken öğrenciler de sahilde iç çekmeye başlar.

Genel olarak 24 saat esen rüzgar sabahları 11:00 gibi 18-22knot, öğlen 13:00-15:00 arası 1 saat 10 knot civarına iner ve daha sonra tekrar 15 knot ve üzeri eser. Akşam 19:00 sonrası 20 knot ve üzerine çıkar.

Sezon Nisan-Kasım ayları arasındadır ve yüksek sezon Temmuz-Ekim aylarındadır.

Son 13 yılın ortalama windguru rüzgar verileri

Windguru gökçeada

Kitesurf Plajı ve Eğitim alanı Özellikleri

Arabanı park ettin 30m. sonra Volkite’dasın.

Sadece kitesurfe ayrılmış 50m. sığlıkta deniz, 100m. genişliğinde kumsal ve 4km. uzunluğunda trafiksiz bir koy burası.

İlk eğitimi aldığın kara dersinde bol bol hareket alanımız var. Daha sonra deniz eğitimleri için 50m. açılıyoruz ve su belimizde!

600m. uzunluğundaki özel eğitim alanımız şamandıralar ile çevrilmiştir ve buradan rahatça boarda ilk çıkışları yapabilirsin.

Volkite kitesurf eğitim alanı.
Volkite kitesurf eğitim alanı uydu görüntüsü.

Volkite Konfor Alanı

Neye ihtiyacın var?

24 saat esen rüzgar yeter mi? Kaç knot istiyorsan hepsi burada 15-20-25 hatta 30-40 knot! Dalga mı istersin, düz su mu? Seç beğen ve sadece suya gir. Demek corona var ve uzaktan çalışman gerekiyor, hallederiz! Elektrik ve internetimiz bol sen rahat ol! Aç mısın ya da enfes bir kahveye ne dersin? Ondan kolay ne var, açık mutfağa göz atman yeterli. Enerji için cheescakelerimizi kesin dene. Hadi şimdi biraz mola, geç sıcacık bir duş al ve şöööyle minderlere doğru uzan,
rahatlarsın. Amma uyudun haydi uyan sunset ile akşam suyunu kaçırma! Unutma burada hava kararana kadar kite yapılır! Ne o gidiyor musun, malzemelerini depoya koy boşuna taşıma. Hadi biraz adayı gör de gel akşama Surfer’s Parti var sakın geç kalma.

Not: Rutin Volkite günleri programıydı bu, lütfen kaydedin…